Az izabella színű vadászfácán kakassal elkezdődött az idei év szaporítási folyamata. Három fácántojóval a tenyésztésbe állítás hétvégén megtörtént.
A 2010 áprilisában kikelt vadászfácán csibék között pillantottuk meg az első kis izabella színű fácánt, ekkor még csak remélni véltük, hogyha felnő kakas lesz. A kicsi fácáncsibe elégé erőtlenek és gyengének bizonyult, ezért fajtársaitól külön egy másik “kotló mama” nevelésére bíztuk. A vadászfácán csibe a kotló odaadó nevelésének köszönhetően gyorsan megerősödött. Az örömünk tovább fokozódott amikor kb. 6 hetes korában már láttuk, hogy kakas lett a kis csibéből. Idén már sikerült is tenyésztésbe állítanunk.
A fácánkakas igazán jól érzi magát a tojók társaságában, és bízhatunk benne, hogy az utódok nemzése is akadálytalanul zajlik majd. Egy fácántojó körülbelül 40-50 darab tojás rakására is képes. A keltetés most is a megszokott keretek között történik, egy keltetőgép biztosítja tojásoknak a keléshez megfelelő körülményeket. A fácáncsibék kikelése után, amikor már felszáradtak a további feladatokat egy kotló látja el és ő neveli a kicsiket.
Napos korban nem igényel plusz odafigyelést a fácáncsibék nevelése, igazán könnyen nevelhetőek. 3-4 hetes korban már csak a infralámpa által nyújtott meleget élvezhetik a kicsik, mert megtörténik a leválasztás. A csibék 6 hetes korban egy nagyobb, már kifutóval rendelkező helyiségbe kerülnek. A fácánok magas állatai fehérjetartalmú takarmány etetését igénylik, mely segít a fácáncsibék egészséges felnevelésében. Az első kritikus időpont az 5-6 hetes kor, amikor elérik a serdülőkort (ivarérettséget).
Nagyobb korban a kanibalizmus sajnos a vadászfácánokra is jellemző, főleg ha nagyon sok madár tartózkodik egy kisebb helyiségben, ezért minél hamarabb szét kell választani nemek szerint az állományt. Műtárgyakkal elbújási, illetve felülési lehetőséget kell biztosítani a fácánok számára. Ebben az esetben nem áll fen az a veszély sem, hogy összetörik egymást, vagy esetleg kitépik egymás tollát.
Az izabella szín a vadászfácánoknál elég ritka, exotikusnak számít. Angol nyelvterületen Buff Isabel néven lehet róla információkat találni.